Samodzielne wypalanie kawy. Poradnik
Samodzielne wypalanie kawy. Poradnik
Całkiem niedawno wprowadziliśmy do naszej oferty nowości - zielone kawy Brazylia Santos Cerrado oraz Etiopia Djimah. Dzięki temu już wielu z Was mogło poznać nowe smaki z najdalszych zakątków kawowego świata. Teraz mamy dla Was specjalny poradnik, jak samodzielnie w zaciszu domowym możecie wypalić kawę zieloną. A więc filiżanki w dłoń i zaczynamy!
W czym można wypalać kawę?
Praktycznie każdy z nas ma w domu urządzenie, którym można wypalić, czy raczej wyparażyć ziarna kawy. Możemy to zrobić w: piekarniku, na patelni, w maszynce do popcornu czy w specjalnej maszynce do wypalania ziaren. My wybraliśmy coś, co każdy z Was ma w swoim domu - czyli piekarnik.
Rodzaje wypalania kawy
Istnieje wiele rodzajów wypalania ziaren kawy, jednak możemy ogólnie je sklasyfikować, po ich wyglądzie. Od jasnobrązowych matowych, przez brązowe, , aż do głęboko ciemnych z oleistą powłoką. Jak widać, wypalanie ziaren możemy podzielić na:
- Palenie jasne (np. cynamonowe) - ziarna matowe o jasnobrązowej barwie, są one wówczas łagodne i delikatne. Osiąga się je w temperaturze 180 ℃ i wyciąga po pierwszym cracku.
- Palenie średnie (np. amerykańskie) - według nas najbardziej pożądany rodzaj palenia, pozwala na zachowanie największe ilości niuansów smakowych w kawie. Ziarna są brązowe, ale wciąż dość jasne i bez oleistej powłoki. Osiągniemy go paląc ziarna w temperaturze ok. 200 ℃
- Palenie ciemne (np. włoskie) - ziarna ciemnobrązowe i błyszczące. Są to ziarna o barwie wręcz spalonej kawy, taki efekt uzyskamy w temperaturze 250 ℃. Na powierzchni ziaren pojawiają się naturalnie wytrącane olejki a smak jest bardzo wyrazisty. Jak wskazuje nazwa jednego z ciemnych wypałów, według Włochów ten rodzaj ziaren to idealna baza pod mocne, poranne espresso :).
Podczas prażenia w ziarnach zachodzą duże zmiany - tracą one wagę, ponieważ woda i sucha masa redukuje się. Natomiast prawie dwukrotnie zwiększa się ich objętość. Dzięki temu możemy poznać esencję aromatów i smaków, jakie oferuje dany rodzaj ziaren. Cukry, które znajdują się w ziarnach ulegają częściowo rozkładowi i karmelizacji a także hydrolizie. Jednak to, co najważniejsze - poziom kofeiny nie zmienia się praktycznie w ogóle.
Jak wypalać ziarna zielonej kawy?
Specjalnie dla Was sami wykonaliśmy próbę wypalania kawy w piekarniku. Opisujemy poniżej proces średniego wypalania ziaren. Jeśli chcecie uzyskać nieco mocniejszy kolor - podnieście temperaturę nieco wyżej. Dodatkowo pamiętajcie, że aby uzyskać odpowiedni stopień palenia, należy kontrolować kolor ziaren i wyjąć je, gdy będą nieco jaśniejsze od oczekiwanego przez Was efektu - gdyż prażenie ziaren będzie trwać także w trakcie studzenia. Nie bójcie się eksperymentów! Warto trochę potestować, aby uzyskać idealny dla siebie stopień wypalenia ziaren oraz smak kawy.
Jak wypalać kawę w domu?
- Wsyp zieloną kawę na tacę i rozłóż równomiernie ziarna. Każda ziarno powinno dotykać tacy.
- Ustaw piekarnik na 180℃ z termoobiegiem.
- Po 8-10 minutach przemieszaj ziarna, aby równo się wypaliły. Spokojnie, dymienie jest normalnie :)
- Gdy ziarna są odpowiednio wypalone (u nas po kolejnych 8 minutach), wyciągnij je natychmiast i ostudź np. przesypując je z naczynia do naczynia.
- Odstaw kawę na 24 godziny bez przykrycia i gotowe - możesz delektować się swoją pyszną kawą!
Udało się? Dajcie znać!